לימודים ומקצוע חדש, איך באמת בוחרים?

לימודים ומקצוע חדש, איך באמת בוחרים?

במהלך שנים האחרונות אנו עדים לתופעה בה יותר ויותר אנשים פונים למציאת אפיקי תעסוקה ומסחר חדשים, קורסים מגוונים, הכשרות לימודיות ומסלולים שונים מוצעים לציבור הרחב. הנושא של קידום תעסוקה למגזר החרדי צובר תאוצה וכמוהו גם היצע העבודות לחרדים הולך ומתרחב, כאשר ישנה מגמה של רבים הפונים אל שוק התעסוקה לאחר שנועצו עם רבותיהם וקיבלו את ברכתם למהלך.

ההיצע רחב, אבל בסופו של דבר אדם אחד עובד בעבודה אחת.

אז איך באמת יודעים איזה תחום הכי יתאים לנו ללמוד? ובמה נרצה ונאהב לעבוד?

על בחירת מקצוע לימודים, ובהמשך גם מקום תעסוקה שיתאים לכם, בכתבה שלפניכם:

אחת ההחלטות המשמעותיות בחייו של אדם הינה בחירת המקצוע הלימודי ותחום התעסוקה בו ירצה לעבוד במהלך חייו ולאורך עתידו. זו בהחלט החלטה גורלית שצריכה להישקל ברצינות, באחריות ובכובד ראש.

לגודל האבסורד, בדרך כלל רוב האנשים צריכים לקבל את ההחלטות החשובות הללו כשהם עדיין צעירים וחסרי ניסיון, כאשר לעיתים הם עדיין לא גבשו את הזהות העצמית שלהם ולא מכירים לעומק את עולם התעסוקה והעבודה הרחב בכלל ואת עולם העבודות המתאימות לחרדים בפרט.

בעקבות זאת פעמים רבות ימליצו אנשי מקצוע האחראים על נושא קידום התעסוקה למגזר החרדי לפנות ליעוץ תעסוקתי מקצועי, בדגש על יועץ המומחה בהתאמת העבודות לחרדים.

בגדול, המטרה של יעוץ תעסוקתי טוב היא לתת לאדם שבא לייעוץ אפשרות ללמוד ולהכיר את עצמו, את אופיו האישי, התכונות שלו, התחומים אותם הוא מעדיף, מחבב ומרגיש בטוח וטוב בה. יחד יוכלו לברר את כישוריו המנטליים והלימודיים, ניסיון חייו ואת נטיות ליבו, אשר ייסעו לו לבחור את מקום התעסוקה שיתאים לו ביותר.

ברגע שאדם עובר תהליך ייעוץ ממוקד שכזה הוא מגדיל את הסיכויים שלו להשתלב בהצלחה בעולם התעסוקה, ולמנוע טעויות, תסכול ואכזבות שעלולים היו להיגרם, לו היה בוחר מקום לימודים או תעסוקה שאינם מתאימים לו. הדרך להגיע לסיפוק והצלחה בתחום התעסוקה שבו יבחר לעבוד עוברת דרך ייעוץ מקצועי!

צריך לזכור שההחלטה  לבחירת מקום לימודים ותעסוקה אף פעם לא תהיה קלה. זוהי החלטה רצינית שצריכה לקחת בחשבון נתונים שונים ורבים של האדם כמו היכולת המנטלית השכלית והלימודית, תכונות אופי ואישיות, תחביבים ותחומי ענין וסיפוק, השגיו, הצלחותיו וכשלונותיו של האדם בתחומי עיסוק שונים, הרקע הסוציו-אקונומי ממנו הוא מגיע, השכלה ולימודים קודמים, מצב בריאותי והיסטוריה של מחלות משפחתיות, גיל, מצב פיננסי, מצב משפחתי, מיקום גאוגרפי ונתוני הלימודים והתעסוקה במיקום הזה.

כמו כן יעוץ תעסוקתי טוב ייקח בחשבון גם נתוני שטח מסביבת הנועץ: כמו צרכי שוק התעסוקה בתחום אותו רוצה האדם ללמוד. היצע מספק של עבודות לחרדים בתחום הלימודים, התעדכנות במסלולי לימודים והכשרה, והתאמה של מוסד הלימודים לרוח התלמיד ואורחות חייו.

לאחר האבחון היועץ  ישקלל היטב את כל הנתונים וכך יגיע למסקנה המדויקת ביותר להתאמת בחירת רכישת מקצוע ומקום תעסוקה המתאים ביותר עבור המתייעץ.

תחומי תעסוקה חדשים, מה קורה בשטח?

בשנים האחרונות ישנה מגמה ההולכת וצוברת תאוצה של שינוי בתפיסת תחומי הלימודים, ההכשרות המקצועיות והתעסוקה, דבר שמשפיע ומשליך על כל תחום העבודות לחרדים. גורמים מקצועיים האחראים על קידום התעסוקה למגזר החרדי מעידים על התופעה בה יותר ויותר אנשים בוחרים להיפרד מהמקצועות הידועים והוותיקים בתחומי העבודות לחרדים כמו הוראה כללית, הוראת חינוך מיוחד והוראה מתקנת, מזכירות בית ספרית, תחום הפקידות וכדומה הזוכים להתעניינות מועטה, כשמנגד עולה הרצון לרכישת מקצועות בתחומים חדשניים יותר שיתפתחו את הדלתות בעולם התעסוקה הרחב.

בתחומי התעסוקה המבוקשים כיום בעולם העבודות לחרדים נמצא יותר מקצועות מגוונים וחדשים, לדוגמא בתחום העסקי נמצאים ניהול ומנהל עסקים, משפטים ועריכת דין, יזמות עסקית חשבות שכר, בתחום הטיפולי נמצא עליה גוברת של לימודים בתחומי העבודה סוציאלית, קלינאות תקשורת, ואבחוני לקויות למידה. תחומי תעסוקה ולימוד נוספים שנמצאים בביקוש גבוה בזמן האחרון הם תחומי התקשורת הכתובה והמשודרת, וכמובן תחום ההייטק ומדעי הטכנולוגיה שנמצא כל העת בעליה מתמדת ובביקוש לימודי ותעסוקתי גבוה, ובהם שלל מקצועות שונים כמו הנדסת, פיתוח ובדיקות תוכנה, מדעי המחשב, הגנת סייבר ועוד.

בניגוד לשנים עברו, היום כמענה לכל זאת, יש כמעט לכל המקצועות הכשרות לימודיות מגוונות ומותאמות על מנת שכל אחד יוכל למצוא את תחום העיסוק הייחודי שלו, ולכם רק נותר להתייעץ, לקבל את ההחלטה הנכונה באחריות, ללמוד, לעשות ולהצליח.

אצלנו במרכז הכוון תעסוקתי תוכל לתאם אבחון תעסוקתי ופגישה עם יועץ תעסוקתי בעלות מסובסדת, שלחו אלינו פניה וניצור עמכם קשר בהקדם בע”ה.

כתוב תגובה

מעסיק?

עובדים מצוינים מחכים לך